Příroda


Jsem vděčná přírodě, za vše co kolem sebe mám. Jsem ji vděčná za každou rostlinu, keř, strom a cokoli živého počínaje mravencem a konče medvědem. Miluju ty momenty, kdy jdu lesem a z ničeho nic uvidím srnku v celé její ladnosti a kráse. Stačí mi krátký pohled, kdy ucítím podivné napojení, vděčnost a pokoru. Vlastně miluju všechny ty chvíle, kdy se v přírodě potkám s jakýmkoli tvorem a začnu se usmívat. Trochu si v té chvíli připadám jako blbec, ale cítím obrovskou radost, že tu tohle vše je. V poslední době si mou pozornost přitáhla kniha Modrá od autorky Maji Lunde. Kdo četl ví, kdo nečetl, vřele doporučuji. Nedokážu si ani představit, že by to co, kolem sebe teď máme, jednoho dne prostě nebylo a bylo jen horko, sucho a poušť. Alarmující ovšem je, že k tomu všemu v knize pomohlo lidstvo. Nutí mě to zamyslet se. Opravdu potřebujeme tolik silnic? Tolik továren na půdě, která by jinak mohla sloužit přírodě, zeleni a zvířatům? Opravdu musí člověk dohnat některé druhy zvířat až na pokraj vyhubení? A to nemluvím o odpadu, který lidstvo produkuje.

Moc bych si přála, aby každý člověk dělal vše pro to, aby tuhle přírodu navrátil do stavu, kdy nebude trpět. Aby jsme si uvědomili, že ona je tu pro nás, ne my pro ni. Zní mi v uších Duškova slova. Kdo jsme, že si dovolíme rozprodávat půdu? Není naše, je Země a my s ní obchodujeme, jako bychom na ni měli nějaké právo. Kupujeme si pozemky, na které nemáme právo. Moc bych chtěla, aby i naše děti a děti našich dětí věděli, co je to lézt po stromu, dostat žihadlo od včely a třeba být i posraný ptákem na nově koupených šatech.

Celý život miluji pobyt v přírodě, jen poslední dobou s ní cítím nějaké hlubší napojení. Miluji chvilky ticha v lese za zvuku ptáků a děkuji jim, že je můžu slyšet.

Prosím každého, aby se aspoň na chvíli zamyslel a přispěl alespoň malým krokem k tomu, aby naše příroda prospívala, aby květiny kvetly, stromy a keře se zelenali a zvířata, aby mohla svobodně žít.


7 zobrazení