Vůně a čakry


Na internetu je spoustu informací o teorii čaker. Dnes vám chci předat co nejvíce informací a nápadů, jak své čakry harmonizovat. Jednotlivé způsoby rozdělím do více článků a budu je postupně přidávat.

Dnes to bude svět vůní a přírodních esencí. Podíváme se na čakry z pohledu aromaterapie.

Vůně lidstvo provází už od nepaměti. V minulosti byli králové, vládci, kněžky a kněží neustále obklopeni příjemnými vůněmi. Posvátná místa byla vykuřována, nejranější forma aromaterapie. Vykuřování se používalo hlavně jako prevence při nemocech, proti zlým duchům, přivolávání bohů nebo naladění lidí na nebeské sféry. Jsem šťastná, že díky přírodnímu lékařství lidé opět objevili aromaterapii.

Každá rostlina má své vlastní poselství, svůj úkol a jen čekají na to, až je člověk objeví a využije jejich barvy a vůni. Rostliny přispívají k harmonii, lepšímu zdraví, radosti ze života a sebevědomí. Rostliny jsou spojeny se zemí (kořeny), ale i s nebem (světlem, vzduchem, sluncem) a natáčejí své lístky ke slunci, přijímají nebeské i pozemní energie. Díky těmto energiím žijí, rostou, dýchají a za pomoci přírody nechávají vyniknout krásu, barvu a vůni, kterou nám pak předávají. Přírodní aromatické esence obsahují nejčistší podstatu rostlin, aby ji díky zpracování mohly v dany okamžik vyzařovat. Jejich přírodní duše, plná vůní, světla, země se spojuje s naší duší a vyvolává v nás procesy změny.

Každy zažil situaci, kdy přišel do místnosti, která byla prosycena vůní a cítil se lehčí, uvolněnější a bystřejší. Na druhé straně známe pocit, když vstoupíme do místnosti, která nám „nevoní“. V takovém prostředí můžeme cítit únavu, tíhu, skleslost a někdy až nevolnost. Někdy se můžeme doma tzv. „dusit“, nemůžete se pořádně nadechnout, špatně se vám dýchá, cítíte tíhu a hustotu ovzduší. Sami si můžete v takových případech vyzkoušet, co udělá pár kapek esenciálního oleje. Doporučuji k tomu otevřít i okno a vůně se rozšíří do celého prostoru. Naše duše si vzpomene, že starosti, problémy a temnota nejsou oblasti ve kterých se duše cítí dobře. Podstata duše je, být svobodná a znovu objevit svá křídla. Můžeme pocítit lehkost, radost, naše vnímání se může otevřít a uvidět věci z šiřšího pohledu.

Vůně a čich mají nejsilnější účinky ze všech smyslových vjemů a působí přímo na náš psychický stav. Žádná jiná smyslová funkce není tak silně spojena s informacemi uloženými v podvědomí jako je čich. Každý zná pocit, kdy stačí pouhá vůně a vynoří se nám dlouho zapomenutá vzpomínka. Může to být parfém, který vám připomene vzpomínku na milovaného člověka nebo to může být vůně vašeho oblíbeného jídla z dětství. Většinou si vzpomínkou připomeneme hezké chvíle, můžou se ale objevit i chvíle nepříjemné, které se naše duše rozhodla vytěsnit. Vůně působí na naši základní rovinu bytí v oblasti, která leží za našimi bkokádami a nezpracovanými zážitky. Přírodní éterické oleje mají schopnost nás vnést do těchto úrovní a přitom uvolnit blokády, které stojí v cestě. Jemné éterické síly rostlin se dotýkají vibračních polí člověka, kde uzdravují a harmonizují.

Aromaterapie čaker

Prosím, používejte při aromaterapii vždy pouze čisté přírodní rostlinné esence. Uměle vyrobené esence postrádají životní sílu rostlin a vzájemně působících látek, které mohou vzniknout pouze v přírodě. Esence rostlin jsou přírodní organické látky a jejich účinek je v souladu s potřebami těla i duše. Našemu tělu navozují celkově zdravý a přirozený stav.

Při výběru esencí, věřte svému nosu a intuici. Aromaterapie je vhodná i pro spojení s barevnými vizualizacemi, různými způsoby zvukové terapie a i s terapií drahokamů. Dech je prostředníkem mezi vonnými esencemi a čakrami.

Éterické oleje můžete nanášet přímo na pokožku, používejte v 10% roztoku v rostlinném oleji (jojoba, mandlový, sezamový), nebo dvěmi kapkami čisté esence na kousek vaty, kterou pak položíte na odpovídající čakru.

1.čakra - KOŘENOVÁ

- Cedr – spojuje se zemitými silami a podstatou přírody. Pomáhá shromažďovat energii, dodává klid a pocit bezpečí v klíně „Matky Země“

- Hřebíček – uvolňuje nahromaděnou energii v kořenové čakře. Podporuje schopnost uvolňovat a rozpoštět všechny staré úzkostné pocity, které vznikly z potřeby obrany a bezpečí, a otevřít se tak novým energiím. Důvěřuješ – li poselství jeho vibrací, přinese ti změnu a oživení.

2. čakra - SAKRÁLNÍ

- Ylang ylang – jedno z nejznámějších afrodisiak, uvolňuje a otvírá jemnému smyslovému vnímání. Jeho sladká vůně dává pocit bezpečí, díky kterému se otevřete proudu svých pocitů. Zadržované a nahromaděné emoce se uvolní a rozplynou.

- Santalové dřevo – používá se v Orientu ke zvýšení sexuální energie a k povznesení sexuálního spojení s milovaným partnere na úroveň duchovního zážitku. Povzbuzuje fantazii a probouzí radost z tvořivé činnosti.

- Citrón - je velmi vhodný při duševní námaze, má antiseptické účinky a příznivě působí na pleť.

- Patchouli – snižuje úzkost a napětí, podporuje koncentraci. Je protizánětlivá, vhodná k hojení ran a také afrodisiakální. Vhodná k péči o suchou, ochablou pleť, při celulitidě a jako prevence strií.

3. čakra – SOLAR PLEXUS

- Levandule – uklidňuje a uvolňuje hyperaktivní třetí čakru. Jeho měkké teplé vibrace pomáhají při uvolňování a zpracovávám nahromaděných emocí.

- Rozmarín – je zvlášť vhodný při nedostatečné funkci třetí čakry, oživuje a pozvbuzuje, pomáhá překonávat lenost a podporuje připravenost k jednáním.

- Bergamot – esence má mnoho světla, jeho vůně podobná citrónu, posiluje naši životní energii. Dává sebedůvěru a sebejistotu.

- Citrón – je velmi vhodný při duševní námaze, má antiseptické účinky a příznivě působí na pleť.

- Heřmánek – působí velmi výrazně proti smutku, depresi nebo pocitům zklamání. Pomáhají překonat nepříjemné stavy, povzbudit ducha a navodit pocit štěstí.

4.čakra - SRDEČNÍ

- Růžový olej – žádná jiná vůně nepůsobí tak harmonizujícím způsobem na naši celou bytost jako tento olej. Jeho něžné, láskyplné vibrace hojí rány našeho srdce. Vzbuzují vnímavost pro projevy lásky, krásy a harmonie v celém Stvoření. V srdci se zabydlí hluboká radost a ochota k odevzdanosti. Růžový olej povzbuzuje a zjemňuje smyslové radosti a podporuje zároveň jejich transformaci k sebelásce.

- Palmarosa - osvěžuje a uklidňuje, snižuje nervozitu a napětí, tlumí bolesti hlavy,

upravuje nespavost, podporuje hojení ran. Příznivě působí na akné, vrásky a prasklé žilky.

- Levandule - uklidňuje a uvolňuje, měkké teplé vibrace pomáhají při uvolňování a zpracovávám nahromaděných emocí.

- Ylang ylang - jedno z nejznámějších afrodisiak, uvolňuje a otvírá jemnému smyslovému vnímání. Jeho sladká vůně dává pocit bezpečí, díky kterému se otevřete proudu svých pocitů. Zadržované a nahromaděné emoce se uvolní a rozplynou.

5. čakra - KRČNÍ

- Šalvěj - vysílá léčivé vlny do oblasti řeči. Uvolňuje zatuhliny v krčí čakře, aby naše slova zněla harmonicky a zvučně a mohla zprostředkovávat naše myšlenky a pocity duše.

- Eukalyptus - dodádá jasnost a šířku. Otevírá vnitřní inspiraci a kreativitu.

- Levandule – uklidňuje a uvolňuje, měkké teplé vibrace pomáhají při uvolňování a zpracovává nahromaděných emocí.

- Rozmarýn – pomáhá při únavě , depresích, bolestech hlavy a migréně. Podporuje vylučování, prokrvení, může snižovat cholesterol. Pečuje o problematickou pleť, ale mírně zvyšuje krevní tlak,nevhodný pro děti a těhotné.

- Kadidlo – je klasickým vykuřovacích prostředkem při náboženských obřadech. Jeho vůně povznáší ducha i duši a čistí schopnost víry a vyzvedává duši na úroveň, kde se může stát nádobou na boží světlo.

- Heřmánek – působí velmi výrazně proti smutku, depresi nebo pocitům zklamání. Pomáhají překonat nepříjemné stavy, povzbudit ducha a navodit pocit štěstí.

- Yzop - zmírňuje bolesti v krku, projevy bronchitidy a astmatu. Má antirevmatické,antiseptické a protikřečové vlastnosti. Podporuje hojení, zmírňuje menstruační bolesti a je uklidňující, povzbuzující a tonizující.

6. čakra – TŘETÍ OKO

- Máta peprná – uvolňuje blokády v oblasti šesté čakry a pomáhá při odstraňování starých omezujících myšlenkových struktur. Obdarovává našeho ducha jasností a živostí a podporuje sílu koncentrace.

- Jasmín – otevírá našeho ducha obrazům a vizím, které v sobě nesou poselství hlubších pravd. Vibrace jasmínové vůně zjemňují vnímání a spojují energie šesté čakry s energiemi čakry srdce.

- Levandule – uklidňuje a uvolňuje, měkké teplé vibrace pomáhají při uvolňování a zpracovávám nahromaděných emocí.

- Kadidlo – je klasickým vykuřovacích prostředkem při náboženských obřadech. Jeho vůně povznáší ducha i duši a čistí schopnost víry a vyzvedává duši na úroveň, kde se může stát nádobou na boží světlo.

- Santalové dřevo - povzbuzuje fantazii a probouzí radost z tvořivé činnosti.

7. čakra - KORUNNÍ

- Kadidlo – je klasickým vykuřovacích prostředkem při náboženských obřadech. Jeho vůně povznáší ducha i duši a čistí schopnost víry a vyzvedává duši na úroveň, kde se může stát nádobou na boží světlo.

- Lotos - je symbolem krásy a duchovní dokonalosti. Vyzařuje z něj světlo a harmonie šířící do světa lásku, radost a poznání. Vede vnímavou a připravenou duši na ceste k jednotě s vyššími silami.

- Máta peprná – uvolňuje blokády a pomáhá při odstraňování starých omezujících myšlenkových struktur. Obdarovává našeho ducha jasností a živostí a podporuje sílu koncentrace.

- Santalové dřevo - povzbuzuje fantazii a probouzí radost z tvořivé činnosti.


82 zobrazení