Automatická kresba


Maluju ráda už od malička. Na základní škole jsem chodila do výtvarného kroužku. Navštěvovala jsem i základní uměleckou školu, kde jsem se naučila malovat, kreslit a pracovat s keramickou hlínou. Ve volných chvílích jsem jako malá neustále něco malovala. Nejraději jsem malovala to, co jsem reálně viděla. Malovala jsem ze začátku spíše podle předlohy, např. animované postavičky a zvířata. Bohužel jsem se ve svém dětství nenaučila malovat to, co cítím. Kdykoli jsem v kroužku nebo ve škole namalovala obrázek podle sebe, učitelka přišla a přemalovala mi ho. Jaký to má pro dítě význam? Jako dítě dostanete strach se jakkoli vyjádřit, ať už je to obrázek nebo něco jiného. Máte pak strach, že to není dost dobré a že vám to někdo stejně přemaluje. Došlo to až tak daleko, že jsem přestala malovat. Později, když jsem byla starší, jsem opět ucítila potřebu něco namalovat. Přihlásila jsem se do kurzu malování portrétů. Konečně jsem malovala to, co chci a namalovala svůj první autoportrét. Očividně jsem v tu chvíli otevřela dveře, které jsem měla dlouho zavřené. Opět jsem se zamilovala do malování . Čím dál častěji jsem měla potřebu vzít do ruky štětec nebo pastelky a něco namalovat. Někdy se mi stávalo, že jsem obraz – malbu viděla a ruka pak malovala sama. Postupně jsem víc a víc malovala obrázky, které šly přímo ze mě. Už žádné předlohy. Konečně jsem na papíře s radostí svobodně vyjadřovala samu sebe. Začala jsem malovat obrázky intuitivně. Sama jsem vlastně nevěděla, co maluju, ale měla jsem potřebu něco namalovat. Vzala jsem pastelku a má ruka začala malovat. Protože jsem holka zvídavá, chtěla jsem se dozvědět, co maluju. Začala jsem pokukovat po kurzu automatické kresby. Když jsem z kurzu odjížděla, věděla jsem, že jednou budu mít svůj kurz. Jednou při návštěvě kamarádek, jsem byla požádána, ať si spolu něco namalujeme a provedu je automatickou kresbou. Pozorovat, jak holky tvoří a malují, pro mě byla přínosná zkušenost.

Co je automatická kresba?

Automatická kresba je úžasný nástroj, kterým můžete porozumět mnoha věcem ve vašem životě. Nejlepší na tom je, že vám stačí pouze pastelky a bílý papír, o zbytek se už postará vaše ruka. Necháte svou ruku malovat. Nesnažíte se malovat něco konkrétního, ale spíš tak nějak „čmáráte“. Můžete použít vyčmrkávací metodu, namalovat třeba emoci nebo to, co v životě chcete. Můžete namalovat i diagnostický nebo harmonizační obrázek. U diagnostických obrázku je potřeba nastudovat trochu teorie.

Čím je pro mě automatická kresba?

Pro mě je krásným nástrojem jak se ve svém životě nechat něco odejít. Bolí vás něco? Máte vztek? Nedaří se vám? Prostě vezmete pastelku a vyčmrkáte to, klidně prodřete papír. Já pomoci automatické kresby uvolňuji emoce. Jednou jsem dokonce čmrkala tak dlouho až mi málem upadla ruka a podařilo se mi protrhnout 3 papíry. Čmáráte tak dlouho, dokud se vám neuleví a věřte tomu, že to netrvá zase tak dlouho. Ráda maluju i harmonizační obrázky, např. nacítíte se na pocit lásky a malujete vše, co vás napadne.

Co znamená?

Nechci psát teorii, té je na internetu docela dost. Z praxe můžu potvrdit, že nepotřebujete nějaký přesný „recept“ jak začít. Prostě a jednoduše začnete. Ze začátku se vám budou určitě hodit informace jako např. co jaká barva znamená. Jakmile začnete malovat častěji, sami poznáte a vycítíte, co jste namalovali. Pokud začínáte a chcete se na něco zeptat, klidně mi napište. Namalovali jste obrázek a nevíte, co jste namalovali, ozvěte se a ráda vám s rozborem obrázku pomůžu.

Neskončila jsem u automatické kresby, i když je stále mým dobrým „parťákem“ při malování. Zjistila jsem, že malování je to, co mě dělá šťastnou. Když maluju, zapomínám, kde jsem. Nacházím se někde mimo realitu, ve svém světe. Miluju tento svůj svět. Toužila jsem své malování povýšit na další level a do cesty mi přišel kurz malování hennou. Opět jsem se posunula dál a prohloubila svoje umění. Malování (tetování) hennou je nejen krásným doplňkem, ale je tak trochu i rituál. Trápí Vás něco na svém těle? Bolí vás např. záda? Prosvětlete místo krásnou, léčivou malbou.

V poslední době mě to láká a táhne k mandalám. Dostala jsem na Vánoce krásné omalovánky plné mandal, ale začala to být trošku nuda. Vymalovávat něco, co už někdo namaloval? Pro začátek dobrý, ale já chtěla víc. Ze začátku mi hlavou běhaly myšlenky: „co když se mi mandala nepovede? Co když mi to nepůjde? Co když mandaly malovat neumím?“ Víte co? Kašlete na to, co vám hlava říká a prostě to zkuste. Třeba se obrázek nepovede na první pokus, ale sami uvidíte zlepšení při dalších pokusech.

Celý nás život je neustálé učení se a vzdělávání. Věnujme proto svůj čas a finance na vzdělávání se v tom, co nás zajímá a co vás přitahuje.

S láskou,

Fordýta


15 zobrazení